Jak mówić, by Cię słuchano? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 26 czerwca 2012 04:53

 

 

Jak mówić, by Cię słuchano?

 

23 czerwca br. odbył się wyjazd edukacyjny uczestników projektu "Odważ się i mów!" na warsztaty z aktorem i logopedą. 15 młodych ludzi wraz z opiekunem, panią Agatą Borek wzięło udział  w 4-godzinnych zajęciach prowadzonych w Teatrze "Groteska" w Krakowie. Ich celem było opanowanie umiejętności pięknego i bezstresowego przemawiania.

W sobotę o godzinie 8.00 wsiedliśmy do mikrobusu czekającego na opustoszałym parkingu UG Kozłów.Pani Agata powitała nas serdecznie i zadecydowała, ze możemy jechać. Podróż minęła szybko i przyjemnie bo na drogach nie było korków. Na miejscu byliśmy kilkanaście minut po dziewiątej. Powolnym krokiem udaliśmy się do "Groteski", a tam, oczekując na prowadzącego zorganizowaliśmy... sesję zdjęciową ze smokiem.Przymierzyliśmy też maski teatralne, upodabniając się do chińskich postaci z baśni.
Około godziny 10.00 przybył p. Krzysztof Prystupa - specjalista od autoprezentacji i publicznych wystąpień. To także był aktor teatru, w którym gościliśmy. Przedstawił się nam i powiedział, co będziemy robić. Już na początku zajęć wydał nam się bardzo sympatyczny. Zaznaczył, że prowadzi szkolenie jak dla dorosłych i zaproponował, abyśmy mówili mu po imieniu, bo to znacznie ułatwi współpracę. My też przedstawiliśmy się, zdadzając swoje imiona, nazwiska, oczekiwania wobec trenera, ulubione zajęcia i ... małe tajemnice. Bardzo ciekawe było pierwsze ćwiczenie: każdy z nas wychodził na środek, a po odczekaniu trzech sekun i nawiązaniu kontakti wzrokowego witał się z grupą, przedstawiał i deklarował, że ... poprowadzi spotkanie. Na początku nikt nie robił tego perfekcyjnie, ale prowadzący dawał nam bardzo przydatne wskazówki: "Nie huśtaj się na stopach",  "Nie kołysz się", "Patrz na słuchaczy".


Po dwóch godzinach ćwiczeń przyszedł czas na przerwę. na ladzie barku teatralnego przygotowano dla nas przekąski oraz wodę mineralną, kawę, herbatę. Po 30 minutach powróciliśmy do zajęć.

Miła atmosfera oraz ciekawe ćwiczenia strun głosowych i innych narządów mowy sprawiły, że kolejne dwie godziny minęły bardzo szybko. każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom i uścisnął dłoń Krzysztofa na pożegnanie. Obiecaliśmy prowadzącemu spotkanie na Facebooku.

Potem udaliśmy się na posiłek do Mc Donald's. nadal byliśmy w świetnych humorach. Odbylismy spacer po Rynku Głównym i spotkaliśmy się przed Ratuszem, gdzie przy ścianie zbudowanej z kartonowych pudeł i przeznaczonej do malowania sprayem złożylismy autografy, a niektórzy pozostawili tam osobiste wyznania.Jeszcze tylko którka sesja zdjęciowa i marsz na Plac Grunwaldzki, gdzie czekał na nas kierowca. Droga powrotna była bardzo spokojna i nie trwała długo.

Wycieczka należała do wyjątkowo udanych. Teraz, bogatsi o nowe doświadczenia potrafimy odważnie przemawiać do zgromadzonej publiczności.

 

Artur Tabor

Uczestnik projektu "Odważ się i mów!"

 

 

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Gminy Kozłów „Wszyscy Razem”, realizator projektu„Odważ się i mów!”, już po raz kolejny bierze udział w Programie „Równać Szanse” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program jest administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży

 

Poprawiony: poniedziałek, 09 lipca 2012 19:47
  Joomla themes, business website hosting.

Szukaj