Email

Irlandczyk Richie i Brytyjczyk Tony w Kozłowie


5 listopada br. w budynku Gimnazjum w Kozłowie pojawili się dwaj obcokrajowcy. Skąd wzięli się w naszej gminie? Co tam robili? Z kim się spotkali? Jak ta znajomość się zakończyła?

„Traditional Ireland” – taki tytuł nosił pierwszy warsztat, w którym uczestniczyło 30 uczniów Gimnazjum w Kozłowie i 20 nastolatków uczęszczających do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kozłowie. Uczniowie zostali zapoznani z tradycjami i kulturą Irlandii. Prowadzący – 21- letni Irlandczyk, Richard Mullaney - zabrał uczniów w podróż po 1000-letniej historii Irlandii, opisując z detalami trochę dziwną kuchnię irlandzką oraz prezentując mentalność i stereotypy Irlandczyków. Uczestnicy mieli również możliwość nauczyć się kilku zwrotów w języku celtyckim. Warsztaty były prowadzone w języku angielskim. Niezwykle sympatyczny, pogodny, emanujący optymizmem i radością życia Irlandczyk zna zaledwie kilka polskich słów, dlatego porozumienie z nim było możliwe jedynie po angielsku.

 

 

„Ceilidh Dancing” – to kolejne zajęcia poprowadzone przez Richarda. Na tych warsztatach uczniowie mieli   możliwość   poćwiczenia kroków i układów  tradycyjnych tańców irlandzkich. Nasi podopieczni wyraźnie przejawiają talent w tej dziedzinie.   Niezmordowanie    ponawiali    próby    właściwego   wykonania   układu, a najlepsi zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

 

 

„Ireland - Young people in Dublin” – tym razem prowadzący przybliżył aspekty życia młodzieży żyjącej w Irlandii. Problemy nastolatków poszukujących własnej tożsamości okazały się bliskie naszym gimnazjalistom. Richie przedstawił subkultury młodzieżowe oraz ich idee, dzięki czemu uczestnicy mogli poznać podobieństwa i różnice pomiędzy życiem nastolatków w Polsce  i za granicą. Zgłębiali   też język,   jakim   posługują   się   młodzi   ludzie. Tego  nie  można znaleźć w podręcznikach do nauki języka angielskiego. To żywa mowa  angielskich i irlandzkich rówieśników naszych gimnazjalistów.

 

„Drama workshop”- tutaj uczniowie mogli usłyszeć rożne akcenty wymowy angielskiej, wziąć udział w mini-scenkach i poćwiczyć swój angielski z native-speakerem. Warsztat miał na celu podniesienie wiary we własne możliwości, sprawdzenie własnego talentu aktorskiego i wyrażenie tłumionych niejednokrotnie emocji.

 

 

Po przerwie na posiłek i „spałaszowaniu” pizzy dostarczonej przez miechowską pizzerię uczestnicy projektu „The Real English” stanęli oko w oko z Brytyjczykiem. Tony Ryan opowiadał o Wielkiej Brytanii, a uczniowie mieli możliwość zapytania go o rożne aspekty życia w tym kraju. Dowiedzieli się m.in. dlaczego Brytyjczycy jeżdżą po lewej stronie i dlaczego zimna i ciepła woda płyną tam z osobnych kurków. Młodzież z kozłowskich szkół dzielnie przełamywała strach przed mówieniem po angielsku, czego jej gratuluję. I trochę zazdroszczę.

 

 

Z Richardem Mullaneyem spotkaliśmy się ponownie w listopadzie, w czasie wyjazdu edukacyjnego do Krakowa. Także Tony Ryan czekał na nas w Rynku Głównym. Ale o tym, co wspólnie robiliśmy w mieście królów polskich, opowiemy innym razem.

Koordynator projektu – Agata Borek

 

Projekt realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Gminy Kozłów „Wszyscy Razem” w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

 

 

 

 


  Joomla themes, business website hosting.

Szukaj